Print this page

Дні нового українського кіно в Молдові: нове кіно і новий формат

Дні нового українського кіно в Молдові проводилися цього разу вперше. І не лише в Молдові, адже формат є взагалі новим для українського кіновсесвіту. Розробили його в Асоціації української молоді Молдови «Злагода», за підтримки Посольства України в Молдові, Міністерства культури Молдови та Агенції України з питань кіно і Благодійного Фонду «Двері».

«Зазвичай Дні українського кіно проходили в різних країнах за загальним для всіх форматом: покази класичних та нових кінострічок, виступи режисерів. Ми вирішили демонстрували в кінотеатрі лише ті фільми, які були створені протягом останніх п’яти років. Таким чином, ми змогли показати співгромадянам саме сучасний, новий кінематограф України. І нам справді було, що показати!» - зауважила організаторка Днів нового українського кіно Дар’я Руссу. Формат заходу показав себе вартим уваги, і тому організатори вже зараз обговорюють з громадами інших країн можливість передачі досвіду та допомоги в організації Днів нового українського кіно в інших країнах.

Вхід на всі покази, а також на лекції та майстер-класи був вільним. За три дні в кінотеатрі «Одеон» встигли показати 4 стрічки: драму «Гіркі жнива», документальний фільм «Війна химер», комедію «Шляхетні волоцюги» та міні-мультсеріал «Моя країна – Україна». Всі фільми демонструвалися українською, з румунськими субтитрами. Тому насолодитися стрічками могли не лише представники діаспори, які володіють українською, але й всі охочі.

Як відмітив на відкритті Днів кіно Президент СКУМО Дмитро Лекарцев, метою Днів нового українського кіно в Молдові було «познайомити молдавського глядача з новим кінематографом України, адже українське кіно пережило значні зміни після 2014. Також, як ми сподіваємося, проведення таких заходів посприяє створенню нових спільних проектів між нашими країнами у культурній сфері, появі нових зв’язків між фахівцями».

Зала на всіх сеансах була майже повною. Зокрема, і на урочистому відкритті, на якому зі сцени виступили не лише організатори та партнери заходу, але й інші високі гості. Генеральний секретар Міністерства культури Молдови Вікторія Нагі-Вайда у своїй промові зробила акцент на стратегічній важливості співпраці між Україною та Молдовою – зокрема і в культурній та науковій сферах. Директор Агенції з міжетнічних відносин Микола Редіца зауважив, що в Молдові проживає велика кількість українців, ця нація є другою за статистикою після титульної. А отже, Дні українського кіно – гарна можливість познайомити співгромадян із сучасною українською культурою. Як відмітив Тимчасовий повірений у справах України в Молдові Володимир Боєчко, Посольство України радо підтримало ініціативу громади: «Ми зацікавлені в тому, щоб українське кіно дивилися в різних країнах світу, зокрема в сусідній Молдові. Сподіваємося, цей проект стане початком традиції співпраці наших країн у сфері кіновиробництва та культурного обміну». Підіймався на сцену, авжеж, і голова Національного центру кінематографії Молдови Валеріу Жерегі, у своїй промові він розповів про нещодавні домовленості про нові спільні проекти кіновиробників Молдови та України. У залі також були присутні національний радник  з прав людини при представництві Управлінні Верховного комісара ООН з прав людини  в Молдові Олеся Перян, та перший заступник Президента СКУМО Олександр  Греченюк (Румунія).

Окрім демонстрації фільмів, Дні кіно складалися із лекцій та майстер-класів для молодих кінофахівців, студентів та – юних глядачів. Їх проводили особливі гості з Києва –художниця, письменниця і сценаристка, лауреат міжнародних літературних премійСвітлана Конощук (псевдонім – Лана Ра) та українська сценаристка, режисер, продюсер і кінознавець, член Національної спілки кінематографістів України та Української кіноакадемії Людмила Серебреникова. Заходи проводилися в університетах Кишиніва, а також у молдавській Академії мистецтв. Слухачами стали студенти Міжнародного вільного університету Молдови «ULIM», Державного університету Молдови, Академії мистецтв Молдови, а також учні ліцею ім. М. Коцюбинського та гімназії ім. Т. Шевченко (м. Кишинів), ліцею ім. К. Поповича (с. Ніхорени, Ришканський р-н) та ліцею ім. В. Сухомлинського (м. Єдинці).

Результатом цього спілкування стала не лише передача досвіду, але й домовленості про майбутні спільні проекти: анімаційну школу для творчої молоді в Кишиніві та про Дні молдавського кіно у Києві.

Дні нового українського кіно проводилися в Кишиніві з 5 по 7 листопада 2019 року, покази проходили в кінотеатрі «Одеон».

Last modified on 11/12/2019

Share this article

Login to post comments